kontrola auta przez mechanika

Święto Zmarłych przed nami. To czas, gdy wielu z nas udaje się na odległe nawet groby bliskich, by uczcić ich pamięć. Przy cmentarzach zmienia się strefy i zasady ruchu ze względu na natężenie ruchu samochodowego, a Policja uruchamia Akcję Znicz. A ty, jako kierowca powinieneś uruchomić akcję “sprawny samochód”. Owszem, możesz zaniechać ważnych dla swojego i swoich bliskich kwestii związanych z bezpieczeństwem, ale jeśli drobiazg powoduje tragedię, będziesz musiał z tym żyć do końca życia. Uwierz, nie warto. Tak samo, jak nie warto psuć sobie dnia w gorączkowym poszukiwaniu pomocy drogowej, warsztaty lub wulkanizacji, bo nie znalazłem czasu, by skontrolować stan samochodu przed wyjazdem.

Sprawdź stan ogumienia auta

Przede wszystkim, przed każdym dłuższym wyjazdem powinieneś sprawdzić stan ogumienia auta. Oczywiście, nikt ci nie każe kupować miernika, którym zmierzysz głębokość bieżnika, ale warto udać się na swój serwis wulkanizacyjny i sprawdzić stan swoich opon i głębokość bieżnika, tak naprawdę warto opony zmienić, gdy bieżnik ma głębokość około 2 – 3 mm, mimo, że przepisy dopuszczają do użytkowania bieżnik o głębokości 1,6mm. Dla każdego, im głębszy bieżnik, tym lepiej, więc nie ma sensu tu jakoś wybitnie oszczędzać. Przed podróżą należy też sprawdzić, czy w kołach masz właściwe ciśnienie, i czy przypadkiem z koła nie schodzi powietrze. Jeśli tak się dzieje, trzeba koniecznie sprawdzić, czy koła są właściwie wyważone. Właściwe ciśnienie w kołach, prawidłowe wyważenie powodują, że auto prowadzi się stabilnie, bez drgań na kierownicy.

W warsztacie sprawdź układ hamulcowy

U mechanika skontroluj układ hamulcowy, którego prawidłowe działanie gwarantuje bezpieczeństwo użytkownika i ich ych uczestników ruchu drogowego. Koniecznie należy skontrolować stan klocków hamulcowych, sprawdzając czy nie są zbyt wytarte i tarcz hamulcowych, które mogą być zużyte równomiernie lub zbyt wytarte. Wówczas należy i tarcze, i klocki wymienić, pamiętając, że trzeba wymieniać komplety na całej osi. Nie sposób tu też pominąć przewodów hamulcowych, sprawdzając je pod kątem szczelności. Stare, sparciałe lub popękane przewody należy wymienić na nowe, a płyn hamulcowy sprawdzić pod kątem jakości. Jeśli trzeba będzie, należy go wymienić.

Na serwisie warto również skontrolować zawieszenie

Następnie należy skontrolować stan zawieszenia auta, drążków, wahaczy, resorów i amortyzatorów. Usterki tych elementów mogą uniemożliwić podróż, więc nie warto ich lekceważyć. Podczas dokładnego przeglądu auta sprawdźcie również poziom płynów eksploatacyjnych, głównie oleju silnikowego, płynu chłodniczego oraz płynu hamulcowego, o czym już wspomnieliśmy. Stare płyny warto wymienić na nowe, za co auto odwdzięczy się zimą, a ewentualne braki i ubytki należy uzupełnić. Szczególną uwagę zwróć na nieszczelności układu. Nieszczelny układ chłodzenia może być przyczyną kosztownych awarii, a nawet całkowitego zniszczenia silnika, Również jazda na zużytym oleju silnikowym również nie będzie silnikowi służyła. Skoro wraz z mechanikiem przeglądacie silnik, warto sprawdzić stan wtryskiwaczy, odpowiadających za podawanie paliwa w samochodzie. Jeśli są brudne lub uszkodzone, mogą pojawić się problemy z odpalaniem auta, z przyspieszaniem samochodu a z tłumika będzie dochodzić zapach niespalonego paliwa. O wtryskiwacze szczególnie powinni dbać właściciele diesli, aczkolwiek użytkownicy aut benzynowych nie powinni ich roli zupełnie lekceważyć.

Akumulator i elektryka auta pod kontrolą

Przed dalszą podróżą warto również przyjrzeć się układowi elektrycznemu samochodu, bo od niego wiele w aucie zależy. Przede wszystkim warto kontrolować stan akumulatora, wymieniając go, jeśli okaże się, że dożywa swoich dni. Zapewne przed zima musiałbym kupić nowy, więc lepiej wcześniej niż później. Sprawdź również pasek klinowy, odpowiedzialny za ładowanie akumulatora przez alternator. Jeśli jest stary i sparciały, może pęknąć w czasie podróży, co oznacza, że będziesz szukał lawety… Do auta możesz wrzucić kable rozruchowe lub akumulator rozruchowy, co zawsze może się przydać.
Na koniec zostaw drobiazgi, których również nie możesz zlekceważyć. Sprawdź stan świateł w samochodzie, czy aby na pewno świecą, wrzuć zapasowe żarówki i klucze, potrzebne do wymiany. Sprawdź, czy wszystkie dokumenty są w porządku, ubezpieczenie, dowód rejestracyjny mają odpowiednie terminy.

Zanim pojedziesz z rodziną odwiedzać groby swoich bliskich, zadbaj o tych, którzy żyją i z tobą jadą. Pamiętaj, że w taki dzień, jak Święto Zmarłych trudno będzie ci znaleźć kogoś, kto pomoże ci naprawić samochód.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *