mężczyzna idzie po paliwo

Według ostatnich informacji kończą się niskie ceny paliw na polskich stacjach, a przecież sezon wakacyjny trwa. Dlatego może warto rozważyć opcję związaną z ekonomiczną jazdą? Noga z gazu, więcej przewidywania na drodze i możesz podróżować oszczędniej.

Oszczędzanie paliwa nie jest równoznaczne z wolna jazdą

Oszczędzanie paliwa nie jest równoznaczne z wolna jazdą, jest natomiast równoznaczne z przewidywaniem sytuacji na drodze i zachowań innych kierowców. Czasem wystarczy wykorzystać bieg jałowy, zwłaszcza w sytuacjach, gdy wiesz, że za chwile będziesz dojeżdżać do skrzyżowania lub zjazdu z autostrady, bez zwalniania ruchu innych. Przeciwnicy dojeżdżania na luzie twierdzą, że podczas takiego sposobu dojeżdżania do stopu nie można użyć gazu w kryzysowej sytuacji, jednak najczęściej w kryzysowej sytuacji używa się hamulca. Używaj luzu wówczas, gdy nie będziesz stanowić przeszkody spowalniającej innych uczestników ruchu drogowego.

Oszczędzanie paliwa przez hamowanie silnikiem

Hamowanie silnikiem jest sposobem na darmową jazdę w autach posiadających wtrysk. Ale i w innych przypadkach znacząco zmniejszysz zużycie paliwa. Widząc w oddali przeszkodę, przed którą musisz zatrzymać auto, zdejmij nogę z gazu i zacznij naturalnie wytracać prędkość. Nie tylko oszczędzasz, ale twoja jazda staje się przyjemniejsza dla pasażerów, bardziej płynna i łagodna. Oszczędzasz również na kosztach naprawy układu hamulcowego, czyli nie zużywasz w sposób dramatyczny klocków i tarcz hamulcowych. Hamować silnikiem na należy hamować autem z silnikiem Diesla, ponieważ możesz doprowadzić do awarii dwumasowego koła zamachowego.

Oszczędzanie przez przewidywanie

Ekonomiczna jazda to również przewidywanie tego, co może się zdarzyć na drodze i reagowanie odpowiednio wcześniej. Jadąc płynnie, i odpowiednio, z wyprzedzeniem reagując na widoczne przeszkody, zużywasz mniej paliwa, niż dojeżdżając do skrzyżowania z pełną prędkością, gwałtownie hamując przed skrzyżowaniem i zaraz za nim dodając gwałtownie gazu. Przewidując zachowanie innych kierowców jeździsz bezpieczniej.

Oszczędna zmiana biegów

Umiejętna zmiana biegów to naczelna zasada jazdy ekonomicznej. Najważniejsze, to nie “piłować” auta na wysokich obrotach ani nie dławić na niskich. W silniku benzynowym zmień bieg na wyższy po osiągnięciu 2500 obrotów na minutę, w dieslu wysokoprężnym po osiągnięciu 2000. Najbardziej ekonomicznie jedzie się na najwyższym możliwym biegu z najniższymi możliwymi obrotami. Jadąc pod górę zwiększasz oczywiście zakres obrotów, a z górki możesz zakres obrotów zmniejszać.

Pamiętaj o drobiazgach

Pamiętaj o drobiazgach, które powodują, że twoje auto może być bardziej “paliwożerne”. I tak, dbaj o właściwe ciśnienie w oponach, ponieważ zbyt niskie może powodować większe zużycie paliwa. Również klimatyzacja używana na krótkich dystansach i podczas jazdy z niewielką prędkością przyczynia się do zwiększonego zużycia paliwa. Ciężki bagażnik, w którym wozisz nadmiar drobiazgów, zwiększa masę auta, a to prowadzi oczywiście do zwiększonego zużycia paliwa. Tak samo, jak linię samochodu zaburza pusty, wożony na co dzień bagażnik samochodowy, co również przekłada się na zużycie paliwa.
Jadąc na zakupy nie szukaj miejsca parkingowego w nieskończoność, a parkuj w miejscu, które dostrzeżesz jako pierwsze. Zaparkuj tyłem, gdyż jazda tyłem, to większe zużycie paliwa, a mniej go zużyjesz, cofając na rozgrzanym silniku, niż na zimnym, co się stanie, gdy będziesz wyjeżdżał.

Stosując nawet część zasad jazdy ekonomicznych, powodujesz, że nie tylko twoje auto jeździ bardziej oszczędnie, ale w konsekwencji również ty jeździsz bardziej bezpiecznie i przyjaźnie dla pasażerów i środowiska.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *