auto z podniesioną maską

Jeśli tutaj trafiliście oznacza to, że zastanawiacie się jak podłączyć prostownik do akumulatora. Nagłe awarie czy problem z odpaleniem samochodu przed wyjazdem do pracy to dość częsty scenariusz. Dlatego przychodzimy z pomocą i wyjaśnimy Wam jak to zrobić w sposób profesjonalny i bezpieczny.
płyn do akumulatora

Zachowaj ostrożność uzupełniając elektrolity w akumulatorze

Rodzaje akumulatorów samochodowych

Aktualny rynek jest przesycony ilością i różnorodnością akumulatorów samochodowych. Ogólny rozwój technologii w tej dziedzinie bardzo temu sprzyja. Pośród wszystkich tych baterii wyróżniamy trzy najbardziej znane i popularne: akumulator kwasowo-ołowiowy, akumulator żelowy oraz baterię samochodową AGM. Wymienione przeze mnie akumulatory należą do grupy bezobsługowych co oznacza, że nie musimy w nich uzupełniać elektrolitu.

Po czym poznać, że rozładował nam się akumulator?

Nie odpala. To najczęstszy i najbardziej zauważalny znak, że prawdopodobnie coś się stało z naszym akumulatorem. Kolejnym sygnałem, który może nas upewnić w tym stwierdzeniu są kontrolki, które wyświetlają sprzeczne komunikaty na desce rozdzielczej samochodu. Jeżeli nie posiadamy akumulatora bezobsługowego widoczne separatory przez niski poziom płynu (elektrolitu) oznaczają, że samochód stracił moc. Przyczyną takiego stanu rzeczy może być działające przez kilkanaście godzin radio lub włączone światła. Jeśli nie posiadamy garażu i zostawiamy auto na zewnątrz przyczyną rozładowania akumulatora może być duża zmiana temperatury z plusowej na minusową. Wszystko się zgadza? W takim razie czas naładować akumulator.

ładowanie akumulatora

Żeby naładować akumulator potrzebujesz: kabli, prostownika, źródła prądu

Co jest mi potrzebne do naładowania akumulatora?

Do naładowania akumulatora przede wszystkim potrzebujemy prostownika, kabli oraz dostępu do prądu. Jeżeli w naszym samochodzie zainstalowany jest akumulator obsługowy potrzebna nam również będzie woda destylowana, którą uzupełnimy płyn do odpowiedniego poziomu wskazanego na akumulatorze. Najnowsze prostowniki elektryczne (inteligentne) same dostosowują napięcie, jakim ładowana będzie bateria oraz automatycznie wyłączają gdy ładowanie się skończy. Starsze modele wymagają ręcznego dostosowania parametrów oraz manualnego odłączenia od prądu.

Jak podłączyć prostownik do akumulatora?

Żeby podłączyć prostownik do akumulatora, najpierw musimy odłączyć akumulator od układu elektrycznego samochodu. Najlepiej będzie jeżeli zabierzemy odpięty akumulator w suche, dobrze wentylowane i bezpieczne miejsce. Przyspieszy to proces ładowania oraz zminimalizuje prawdopodobieństwo pojawienia się niebezpieczeństwa. Odpinając akumulator od układu elektrycznego samochodu najpierw odpinamy klemę w kolorze czarnym bądź niebieski (-) w zależności od producenta danej marki. Następnie odpinamy klemę w kolorze czerwonym (+) i śmiało możemy wyciągnąć nasz akumulator i przystąpić do ładowania. Pamiętajmy, że w przypadku akumulatora obsługowego przed przystąpieniem do ładowania należy uzupełnić płyn.

  1. Podpinamy prostownik do akumulatora najpierw za pomocą czarnej bądź niebieskiej klemy (-) do oznaczenia o takim samym symbolu, analogicznie podpinamy klemę koloru czerwonego (+) do symbolu z plusem.
  2. Po podpięciu kabli luzujemy cele, czyli uchwyty na klemy, aby zmniejszyć poziom gazowania podczas ładowania i nie dopuścić do rozsadzenia obudowy. Jeżeli mamy nowszy model nie musimy tego robić, ponieważ zawiera on system odpowietrzania.
  3. Teraz kolej na ustawienie odpowiedniego napięcia, którym ładowany będzie nasz akumulator. Wszystkie potrzebne informacje powinny znajdować się na prostowniku. Nowsze modele jak już wiemy dostosowują moc same.
  4. Podłączamy prostownik do prądu. Najlepiej podłączyć go bezpośrednio do gniazdka, a nie używać przedłużacza, ponieważ może dojść do jego uszkodzenia.
  5. W przypadku starszego modelu sprawdzaj co jakiś czas natężenie gazowania. Jeżeli jest zbyt mocne powinniśmy wyłączyć prostownik.
  6. Po 30 minutach od naładowania akumulatora do pełna możemy go odłączyć od prostownika i podpiąć do samochodu. Poziom naładowania możemy sprawdzić podłączając akumulator po kilku godzinach z powrotem do prostownika- jeżeli intensywnie gazuje to oznacza, że jest naładowany.
akumulator od auta

Pamiętaj, aby podpinając akumulator do samochodu zacząć od czerwonej klemy (+)

W jaki sposób podłączyć akumulator do samochodu?

Ten punkt warto rozwinąć, ponieważ niektórzy, szybcy z Was, przekonani, że wiedzą jak to zrobić mogliby się łatwo pomylić i uszkodzić akumulator. Dlaczego? Proces podłączania akumulatora do samochodu przebiega inaczej niż jego odłączanie. Istnieje bardzo ważna i zasadnicza różnica. Po kolei.

  1. Żeby podłączyć akumulator z powrotem do samochodu, musimy najpierw odłączyć prostownik od źródła zasilania.
  2. Następnie dokręcamy wszystkie cele. (jeżeli wcześniej zostały przez nas poluzowane)
  3. Zdejmujemy klemy zaczynając od czarnej lub niebieskiej (-), potem odpinamy czerwoną (+).
  4. Jeżeli odłączyliśmy już akumulator od prostownika możemy go podpiąć do naszego samochodu. I tutaj jest ta zasadnicza różnica. Zaczynamy od klemy w kolorze czerwonym (+) a dopiero potem w kolorze czarnym lub niebieskim (-). Jest to bardzo ważne, ponieważ podpięcie akumulatora w odwrotnej kolejności może go uszkodzić.

Gotowe! Jeżeli przeszliście przez wszystkie te kroki i po drodze nie uszkodziliście akumulatora to gratuje. Możecie wsiąść do auta i cieszyć się jazdą!

Jak długo ładować akumulator?

Większość kierowców przyjęła, że czas ładowania akumulatora to od 10 do 12 godzin. Oczywiście jest to uśredniony czas ładowania akumulatora do pełna. Jak już wiecie każda bateria ma indywidualny czas ładowania w zależności od pojemności oraz wysokości napięcia, jakim jest ładowana. Na większości akumulatorów oraz prostowników znajduje się informacje o wartościach, jakie należy zastosować. Aby zrobić to jak najlepiej, powinniśmy ładować akumulator wolno i w dobrze wentylowanym pomieszczeniu. Odpowiednia temperatura powietrza pomoże nam naładować go szybciej.

Jakie są zasady bezpieczeństwa?

Tak jak każda czynność, którą wykonujemy ma pewne zasady, które chronią nasze bezpieczeństwo tak samo w przypadku ładowania akumulatora jest ich kilka. Najważniejszą z nich jest to abyśmy nie zbliżali się do ognia. Ładujący się akumulator wytwarza gaz – wodór, przez co bardzo łatwo w kontakcie z ogniem może spowodować pożar. W przypadku starszych akumulatorów musimy uzupełniać poziom elektrolitu – robiąc to uważajmy, aby go nie rozlać, ponieważ jest to substancja silnie żrąca. Trzecia zasada, którą powinniśmy przestrzegać jest dopilnowanie, aby przeciwległe bieguny akumulatora się nie stykały. Taki stan rzeczy może doprowadzić do uszkodzenia akumulatora. Ostatnią zasadą, którą należy mieć na uwadze są zaciski. Dbajmy o ich czystość i nie dopuszczajmy, aby zaśniedziały.

W jaki sposób dbać o akumulator?

Przede wszystkim trzymajmy się wyżej wymienionych zasad bezpieczeństwa. Pamiętajmy o wyłączeniu wszelakiej elektroniki w naszym samochodzie a jeżeli na zewnątrz panuje zima oraz temperatura powietrza jest sporo poniżej zera, schowajmy nasz samochód na noc do garażu. Ważną rzeczą jest, abyśmy nie doprowadzali do całkowitego rozładowania oraz przeładowania.

Jeżeli jednak robicie wszystko zgodnie z powyższym artykułem a mimo to często Wasz akumulator się rozładowuje może to być odpowiedni czas na udanie się do mechanika i sprawdzenie, czy nie jest potrzebna wymiana na nowy. Jeżeli sytuacja ta spotka Was w trasie bądź gdziekolwiek na drodze zapraszamy do kontaktu z nami. W naszej ofercie znajdziecie min. usługę awaryjnego uruchamiania pojazdu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *