Problemy z akumulatorem są jedną z najczęstszych usterek, które uniemożliwiają uruchomienie auta. W jaki sposób zadbać o ten element, by zachował sprawność na długi czas?
Czym jest akumulator samochodowy i w jakim celu się go stosuje?
Na początku warto opisać, czym właściwie są akumulatory samochodowe. Akumulator stanowi jedno z dwóch głównych źródeł prądu w samochodowej instalacji elektrycznej. Odpowiada on za zasilanie odbiorników energii elektrycznej wtedy, gdy silnik nie pracuje. Drugim zadaniem akumulatora jest dostarczanie odpowiedniej ilości prądu do rozrusznika i urządzeń dodatkowych, by możliwe było odpalenie silnika. Gdy jednostka napędowa zostaje uruchomiona, źródłem zasilania staje się alternator, czyli prądnica.
Gdy silnik zostanie wyłączony, akumulator samochodowy odpowiada za zasilanie alarmu, centralnego zamka i umożliwia podtrzymanie pamięci w wielu urządzeniach. Podczas postoju zasila zewnętrzne i wewnętrzne oświetlenie, elementy audio, nawigację itp.
Jak działa akumulator samochodowy?
Działanie akumulatora można wyjaśnić w prosty sposób. W trakcie ładowania przekształca on energię elektryczną z alternatora bądź prostownika na energię chemiczną. Gdy to akumulator samochodowy zasila instalację elektryczną, zachodzi odwrotny proces i energia chemiczna jest przekształcana na elektryczną. Jest on połączony z instalacją za pomocą biegunów – dodatniego i ujemnego.
Jak dbać o akumulator w samochodzie? Porady
Jak zadbać o akumulator samochodowy? Temat ten jest bardzo obszerny, lecz warto poznać kilka podstawowych porad. O stan baterii w aucie trzeba dbać na co dzień. Akumulator powinien być czysty i suchy, ponieważ zanieczyszczenia i wilgoć mogą wnikać pomiędzy klemy i powodować prądy pełzające, które przyspieszają rozładowywanie.
W nowoczesnych akumulatorach nie trzeba kontrolować poziomu zawartego w nich elektrolitu. Jeśli chodzi o starsze akumulatory, taka czynność może być jednak wymagana. Warto zaopatrzyć się w elektrolit akumulatorowy i regularnie uzupełniać jego poziom.
Akumulator samochodowy jest doładowywany przez alternator w czasie jazdy. Potrzebuje on jednak na to odpowiedniego czasu. Pojazd używany tylko na krótkich trasach bywa więc chronicznie niedoładowany. Warto rozważyć wybranie się w dłuższe trasy co jakiś czas lub użyć prostownika w celu doładowania baterii.
Niedoładowaniu akumulatora sprzyja też eco-driving, gdyż wiąże się z tendencją jazdy z niską prędkością obrotową silnika.
Jeśli auto ma nie być używane przez dłuższy czas, należy zamknąć szczelnie drzwi i klapę bagażnika. Podczas postoju nie powinno się ich otwierać, gdyż powoduje to wybudzenie odbiorników elektrycznych będących w trybie uśpienia w celu oszczędzenia energii akumulatora.

o akumulator samochodowy trzeba dbać, by pojazd zachował sprawność na długi czas.
Jak długo może stać nieużywany akumulator samochodowy?
Wiadomo już, jak zadbać o akumulator, lecz jak długo może on stać nieużywany? Przyjmuje się, że bezpieczny okres, w trakcie którego pojazd może pozostawać nieeksploatowany, to czas do dwóch tygodni. Po jego upływie można nabawić się kłopotów z akumulatorem.
Jak dbać o akumulator w samochodach osobowych zimą?
Niskie temperatury mogą wpłynąć szczególnie niekorzystnie na stan akumulatora. Trzeba więc regularnie go sprawdzać. Jak dbać o akumulator zimą?
- Czyszczenie obudowy i biegunów akumulatora powinno odbywać się przy pomocy ściereczki antystatycznej.
- Trzeba też weryfikować solidność połączenia elektrycznego sprawdzając klemy i dokręcając je w razie potrzeby.
- Należy zadbać o doładowywanie akumulatora poprzez pokonywanie dłuższych tras – na krótkich dystansach czas ładowania nie będzie wystarczająco długi.
Czy rozładowany akumulator samochodowy sam się naładuje?
I tak i nie. Jeśli uruchomi się auto za pomocą kabli rozruchowych, ładowanie akumulatora będzie następowało w trakcie jazdy. W pełni naładowany będzie jednak dopiero po długiej podróży. Jeśli jednak akumulator pozostanie w aucie bez podłączonego prostownika, pozostanie on rozładowany.
Dłuższe odwlekanie wpłynie na konieczność dłuższego ładowania w przyszłości. Najbardziej narażone na wystąpienie awarii akumulatora są pojazdy, które stały nieużywane w garażu przez długie lata.
Jak dbać o akumulator, który nie będzie przez jakiś czas używany?
Żywotność akumulatora może znacznie spaść, jeśli nie będzie on przez dłuższy czas używany. Warto wiedzieć, co należy zrobić, gdy planuje się uruchomić samochód ponownie dopiero po pewnym czasie. W pierwszej kolejności trzeba pamiętać o przechowywaniu nieładowanych akumulatorów w odpowiedniej temperaturze. Średnia temperatura nie powinna przekraczać 15 stopni Celsjusza, a przejściowa – 25.
Pomieszczenie musi być suche. Akumulator należy zabezpieczyć przed wpływem czynników atmosferycznych i okresowo kontrolować, szczególnie pod kątem poziomu naładowania.
Klemy powinny zostać dokładnie oczyszczone. Zaśniedziałe klemy sprawiają, że bateria staje się mniej wydajna.
Jak długo trzeba jechać samochodem, żeby naładować akumulator?
Akumulatory EFB i AGM (przeznaczone przede wszystkim do pojazdów wyposażonych w system Start-Stop) mają lepszą wydajność energetyczną niż tradycyjne, lecz i one muszą być konserwowane we właściwy sposób, by pozostały w dobrym stanie.
Jednorazowo powinno się pokonywać minimum 15-20 km, by zapewnić odpowiedni czas na ładowanie akumulatora, najlepiej poruszając się po autostradzie bądź drodze szybkiego ruchu. Głębokie rozładowanie akumulatora może okazać się zabójcze dla tego elementu. Po długim czasie przestoju trzeba ładować akumulator zdecydowanie dłużej.
W jaki sposób wybrać najlepszy akumulator samochodowy?
Odpowiednia technologia wykorzystywana przy produkcji akumulatorów sprawia, że baterie są lepiej dostosowane do wymagań i potrzeb kierowców. W samochodach z systemem Start-Stop konieczny jest wybór akumulatora AGM lub EFB.
Napięcie ładowania akumulatora wynosi w tym pierwszym przypadku od 14,65 V do 14,95 V, a w drugim – 14,00 – 14,40 V. Napięcie to sprawia, że jeśli producent pojazdu zamontował w nim początkowo jeden rodzaj akumulatora, kolejny model musi być również wykonany w tej samej technologii.
Akumulator samochodowy EFB sprawdzi się szczególnie w przypadku samochodu używanego tylko w mieście.

nie wolno zapomnieć o wyborze odpowiedniego typu akumulatora do danego samochodu.
Uszkodzony regulator napięcia
Regulator napięcia to część układu ładowania w samochodzie, która odpowiada za stabilizowanie napięcia prądu wytwarzanego przez alternator.
Zbyt niskie napięcie sprawia, że bateria staje się bardziej podatna i na rozładowanie, a zbyt wysokie może doprowadzić do jej uszkodzenia i konieczności wymiany.
Awaria regulatora napięcia może objawiać się słabym świeceniem kontrolki mówiącej o awarii układu ładowania bądź unoszącym się w kabinie pasażerskiej w trakcie postoju lub jazdy zapachem siarkowodoru.
Jeśli uszkodzenie zostanie potwierdzone, trzeba wymienić regulator przed pojawieniem się problemów z uruchomieniem auta za pewien czas.
Ładowanie akumulatora – w jaki sposób go doładować?
Jak dbać o akumulator? Doładowywać go, jeśli zajdzie taka potrzeba. Najpierw trzeba sprawdzić napięcie akumulatora, najlepiej przy użyciu testera akumulatorowego. Jeśli wskaże on wartość niższą niż 12,5 V, konieczne będzie doładowanie.
Odpowiednio naładowany akumulator nie jest też przeładowany – o przeładowaniu może świadczyć wartość wyższa niż 14,4 V. Takie zjawisko spotyka się jednak raczej wtedy, gdy doszło do uszkodzenia alternatora bądź regulatora napięcia.
Regularne podładowywanie akumulatora jest możliwe przy użyciu prostownika.
Podsumowanie
Dbać o akumulator trzeba niezależnie od okoliczności czy pory roku. Tylko dzięki temu pojazd zachowa wysoką sprawność. Każdemu może jednak przytrafić się nieoczekiwana sytuacja na drodze – jeśli potrzebujesz pomocy drogowej, skontaktuj się z naszą firmą JAREX24.
Dodaj komentarz