mężczyzna pije piwo za kierownicą auta

Ile wypić, aby wsiąść za kierownicę?

Według drogowych statystyk za 2019 rok, aż 65% wypadków na drogach spowodowanych zostało przez kierowców jeżdżących pod wpływem alkoholu. Zwłaszcza w czasie letnich miesięcy można zauważyć znaczący wzrost osób, które zdecydowały się wsiąść za kierownicę po wypiciu napoju procentowego. Warto wspomnieć, że w Polsce ustawowy limit dozwolonej zawartości alkoholu we krwi wynosi jedynie 0,2‰. W praktyce oznacza to, że już po wypiciu jednego piwa lub lampki wina możemy stać się realnym zagrożeniem na drodze. Oczywiście należy też zdawać sobie sprawę, że organizm każdego człowieka reaguje całkiem inaczej na obecność alkoholu. Niektórzy mogą spokojnie wypić piwo bez większych obaw o stężenie procentów we krwi, inni z kolei po kilku łykach wina czują się lekko upojeni. Eksperci ostrzegają jednak, że statystycznie po spożyciu jednego małego piwa w organizmie znajduje się około 0,26 promila czystego alkoholu. Wystarczająco, aby dostać karę grzywny lub stracić prawo jazdy.

Im wyższe stężenie alkoholu we krwi, tym większe ryzyko spowodowania wypadku. Nic więc dziwnego, że drogówka z wyjątkową surowością karze nietrzeźwych kierowców. Po przekroczenie pułapu 0,2 promila, każda osoba za kierownicą traktowana jest jak przestępca, który musi ponieść odpowiednie konsekwencje.

załamany mężczyzna siedzi oparty o koło auta

Już 0,5 promila alkoholu we krwi czterokrotnie zwiększa prawdopodobieństwo wypadku

Kary za prowadzenie pod wpływem alkoholu

Obowiązujące obecnie przepisy wobec nietrzeźwych kierowców jasno określają zasady stosowane w przypadku zatrzymania osób będących pod wpływem alkoholu. Kierowcy ze stężeniem alkoholu we krwi w przedziale 0,2-0,5‰ popełniają wykroczenie podlegające karze grzywny sięgającej nawet kilku tysięcy złotych lub karze pozbawienia wolności. Ponadto narażają się na utratę prawa jazdy. Jeśli jeszcze dodatkowo spowodują kolizję to muszą potem samodzielnie pokryć koszty całego odszkodowania.

Kierowcy, których stan nietrzeźwości przekroczył 0,5 ‰ muszą stawić czoła jeszcze poważniejszym konsekwencjom. Ich czyn określany jest już bowiem jako przestępstwo, za które grozi nawet dwa lata więzienia. Z kolei spowodowanie wypadku z ciężkimi obrażeniami ciała lub ze skutkiem śmiertelnym wiąże się z conajmniej dwuletnim aresztem.

Należy również zdawać sobie sprawę, że w przypadku pijanych kierowców sądy mogą nałożyć też karę dożywotniego zatrzymania prawa jazdy oraz obowiązek zapłaty 5 tysięcy złotych na fundusz pomocy pokrzywdzonym albo 10 tysięcy złotych na rzecz osoby poszkodowanej w wypadku lub kolizji.

policjant kontroluje auto z kobietą

Za jazdę w stanie nietrzeźwym grozi kara grzywny, utrata prawa jazdy lub więzienie

Po jakim czasie od wypicia alkoholu można wsiąść za kierownicę?

Niestety, ale nie da się jednoznacznie określić ile dokładnie musi minąć czasu, aby można było bez żadnych obaw wsiąść za kierownicę. Chociaż wielu kierowcom wydaje się, że po spożyciu niewielkiej ilości trunków w ich organizmie stężenie promili jest bardzo niskie to jednak w rzeczywistości alkohol wyparowuje z krwi dopiero po wielu godzinach. Na to w jakim tempie spalamy alkohol znaczący wpływ mają nie tylko procenty wybranego napoju, ale również samo tempo picia, spożywane w międzyczasie posiłki, a także wzrost, waga i płeć osoby pijącej.

Coraz częściej zdarza się jednak, że wypadki na drodze powodują tzw. „kierowcy wczorajsi”. Zalicza się do nich te osoby, które poprzedniego dnia spożyły alkohol, ale nie wydaliły go jeszcze ze swojego organizmu. W niektórych sytuacjach potrzeba bowiem nawet 20 godzin na całkowite wyeliminowanie alkoholu z układu krążenia. Dlatego tak ważne jest, aby kierowcy za pomocą powszechnie dostępnych metod systematycznie kontrolowali ilość promili, które w danej chwili rzeczywiście znajdują się w ich organizmie.

Mimo, iż w internecie znajdują się wirtualne alkomaty, które na podstawie uzupełnionych danych mogą określić hipotetyczną zawartość alkoholu we krwi to jednak nie powinno się na ich podstawie decydować o tym, czy można już wsiąść za kierownicę. Faktyczne stężenie promili w organizmie wskaże wyłącznie wysokiej jakości alkomat, który za darmo dostępny jest na policyjnych komisariatach lub za opłatą na wybranych stacjach benzynowych. Doskonałą alternatywę stanowią także jednorazowe testy alkoholowe do kupienia w każdej aptece. Koniecznie trzeba też pamiętać, że wiarygodny wynik można otrzymać dopiero po godzinie od spożycia alkoholu.

znaczek przekreślonego auta a w tle piwo

Pamiętaj, aby zawsze sprawdzać stężenie alkoholu we krwi

Ile trwa metabolizm alkoholu?

Metabolizm alkoholu jest długotrwałym procesem, który polega na trawieniu, wchłanianiu, a następnie wydalaniu etanolu z organizmu. Całkowity czas jego spalania zależy jednak od wielu indywidualnych czynników biologicznych, a także przyjmowanych leków. Niektóre medykamenty mogą bowiem przyczynić się do większego upojenia alkoholem, a co za tym idzie osłabienia reakcji psychomotorycznych, które są niezbędne do prawidłowego prowadzenia pojazdu. Należy też wspomnieć, że organizm o wiele wolniej wydala alkohol wypity po spożytym wcześniej ciężkostrawnym posiłku. Wystawna kolacja może więc znacząco przedłużyć czas spalania alkoholu.

Organizm dorosłego mężczyzny potrzebuje około dwóch, trzech godzin na całkowite wyeliminowanie 20 g czystego etanolu. W przypadku kobiet czas ten dodatkowo wydłuża się jeszcze o godzinę. Ile mogę wypić? Trzy kieliszki wódki wypite w ciągu godziny zawierają 0,69 promila alkoholu. Po spożyciu czterech piw alkomat wskaże 1,28 promila we krwi. Z kolei wypicie lampki wina (100 ml) będzie się wiązać z stężeniem 0,28 g promila we krwi.

Jak przyśpieszyć spalanie alkoholu?

Niestety, ale nie istnieją żadne skuteczne metody, które mogłyby w magiczny sposób przyśpieszyć spalanie alkoholu. Można jednak efektywnie wspomóc organizm w tej walce, aby w jak największym stopniu ograniczyć negatywny wpływ napojów procentowych na zdrowie. Koniecznie trzeba więc zadbać o regularne nawadnianie. Alkohol hamuje bowiem działanie wazopresyny odpowiedzialnej za prawidłowe funkcjonowanie gospodarki wodnej organizmu. Drastyczna utrata wody może nie tylko doprowadzić do odwodnienia, ale również znacząco osłabić reakcje psychomotoryczne. Warto też pokusić się o dodanie do szklanki wody plastra cytryny. W owocu tym znajduje się cenny kwas askorbinowy zwalczający wolne rodniki wytwarzane w trakcie upojnego spotkania z trunkami.

Więcej czasu należy jednak poświęcić wątrobie, która odpowiada za trawienie i wchłanianie alkoholu. Na ratunek wycieńczonemu organizmowi powinna więc przyjść glukoza. Cukry przede wszystkim odżywiają mózg i serce, hamują zmiany metaboliczne oraz skuteczniej odtruwają organizm. Ponadto zapobiegają odwodnieniu, a także utracie ważnych minerałów i witamin. W celu uzupełnienia poziomu glukozy we krwi można sięgnąć po gotowy roztwór dostępny w aptekach bez recepty.

W trakcie procesu spalania alkoholu przydatne okażą się też spacery. Mimo, iż wysiłek fizyczny pobudza organizm do pracy to jednocześnie nie jest tutaj wskazane wykonywanie intensywnych ćwiczeń. Każda aktywność podnosi ciśnienie krwi, a upojenie alkoholowe sprawia, że mięśnie nie odczuwają napięcia, przez co łatwo je nadwyrężyć. Dłuższe spacery będą więc w tym przypadku najbezpieczniejsze.

Jazda pod wpływem alkoholu stanowi więc duże zagrożenie zarówno dla osoby prowadzącej, jak i innych kierowców na drodze. Ryzyko spowodowania wypadku, możliwość utraty prawa jazdy, a nawet kara więzienia powinny każdego skutecznie zniechęcić do siadania za kierownicą w stanie nietrzeźwym. W razie wystąpienia kolizji, wypadku czy awarii na drodze zapraszamy do skorzystania z usług naszej firmy JAREX24. Jesteśmy dostępni całodobowo, dzięki czemu niezwykle szybko i sprawnie rozwiążemy istniejący problem. Zawsze jednak pamiętaj – piłeś, nie jedź!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *